Bahçe Bakımı Nasıl Olmalı

                                                                                     

BAHÇE BAKIMI NASIL OLMALI

 
Toprakla uğraşmayı sevenler, bahçenizde neler yapmalısınız ?

    Bahçenizde ilk iş olarak ilkbaharın ilk ayı Mart itibariyle bahçenizde kıştan kalan kuru yaprakları toplamakla başlayın. Yaprakları en rahat bir tırmık yardımı ile toplayabilirsiniz. Topladığınız yaprakları daha sonra organik gübre olarak da kullanabilirsiniz bu nedenle atmamanızı tavsiye ederiz. Toprağı havalandırmak yine bu dönemde yapmanız gereken işlemlerdendir. Bahçenizde varsa meyve ağaçlarının toprağını kabartarak köklerin hava almasını sağlayın. Ağaç ve bitkilerinizin ilaçlaması için ideal zaman baharın ilk aylarıdır. Tomurcuklanmanın başlamasını takip eden 15’er günlük sürelerle ilaçlama işlemini gerçekleştirmeniz gereklidir. Bahçenizde kış aylarından kalma su birikintileri, balçık alanlar varsa drenaj çukurları kazarak toprağın kurumasını sağlayın. Sorunlu bölgelerdeki sular kaybolmaz ise tahliye borusu döşeyerek de problemi çözebilirsiniz. Çimlerinizi kontrol ederek gerekli alanlara çim takviyesi yapın. Ayrıca çimlerinize granül çim gübresi vererek beslenmelerini sağlayın. Çim alanınız kötü görünüyorsa, toprağını Mayıs ayına kadar kuru tuttuktan sonra yeni çim ekimi yapın. Çim tohum ekmeden önce bitki torfu serpmeyi ve alttaki toprakla karıştırmayı ihmal etmeyin. Bahçe bakımında size destek olacak ekipmanların bakımını yapın. Otomatik sulama başlıklarını kontrol edin. Çit bitkilerinizin budamasını yapın.Yaz çiçeklerinin tohum ya da fidelerinin ekimini yapın. Tohum ve fideleri; koyun gübresi ve torf karışımı gübre ile besleyin. Nisan ortası bahçe kaktüslerini kapalı alanlardan tekrar bahçeye taşıyabilirsiniz. Saksı çiçeklerini Nisan ayı boyunca bir büyük saksıya taşıyabilirsiniz. Nisan ayının sonuna doğru nilüfer ve su mercimeği gibi bitkileri havuzlarınıza aktarabilir ya da yenilerini dikebilirsiniz.

 
Nisan Mayıs aylarında bahçe bakımında neler yapmalıyız ?

Bahar geldi, havalar ısındı her yer çiçek açtı bu aylarda neler yapmamız gerekiyor.

Mart ayından devam eden  fidan dikimi hava koşullarına göre devam edilir. Tüplü fidanlar yılın diğer aylarında olduğu gibi Nisanda da rahatlıkla dikilebilir, Her zaman yeşil ağaçlar (çamlar, porsuklar, serviler, mazılar gibi ) budanır. Çit bitkilerinin dal ve yaprakları makaslanarak ya da budama suretiyle kısaltılır. Yeni çim alanlarının hazırlıkları yapılır. Mevsim başında ekilmiş olan çimlerin boyu 10 cm kadar olduktan sonra kesilmeli ve biçim işinin mutlaka iyi bilenmiş bir tırpanla yapılmalıdır. Daha sonraki kesimler, özel biçme makineleri ile yapılır. Ama ilk kesim mutlaka tırpanla olmalı ve derince kesilmelidir. Toprak nemi kontrol edilmeli, üstten itibaren 2-3 cm. derinliğe ya da nemliliğini kaybetmişse sulama yapılmalıdır. Sulamada, suyun en az 10 cm. derinliğe kadar toprağa işlediği görülünceye kadar sulamaya devam edilir. Çimler için özel olarak hazırlanmış kompoze gübreler  toprağa verilir. Yabancı otlar  temizlenir, bozulan çimlerin yerine yeniden ekim yapılır. Çapa ile toprak işlenmesine devam edilir. Fidan dipleri çapalanır, özellikle killi topraklarda kaymaklaşan toprağın bu oluşumu çapa ile kırılarak, toprak suyunun buharlaşması önlenir, Her zaman yeşil ağaçların gübrelemeleri yapılır. Her metrekareye 30-40 gr isabet edecek kadar ve daha ziyade fosfor ağırlıklı kompoze veya fosforlu yapay gübre katkılı organik gübre şerbeti verilir.

    Manolya, leylak, kartopu (viburnum), berberisi, Japon ayvası (Cidonia japonica), süs elması, süs kirazı gibi çiçek tomurcukları bir önce yıl oluşup, baharda çiçek açan bitkiler, ciçeklenmenin hemen bitiminde budanır. Budama zayıf sürgünleri kısaltmak, yaşlı dalları dipten kesmek ve sık dalları seyreltmek şeklinde yapılır. Sulama artık ciddi bir şekilde ele alınır. Çim alanlarında yer alan ağaçların çimlere verilenden daha fazla suya ihtiyaçları olduğu göz önünde tutarak, çimlere verilenden fazlaca sulama yapılır. Mayıs ayında bitkilere zarar veren böcekler, mantarlar, dana burnu, köstebek gibi bitki zararlılarına karsı önlem alınır. Bunların her birinin mücadelesi sistem, şekil ve kutlanılacakların ilaçlan yönünden çok değişik olduğundan böyle durumlarda, en yakın Zirai Mücadele Kuruluşundan yardım isteğinde bulunulmalıdır. Çim tohumu ekilmeğe devam edilir. Çim alanlarını oluşturan topraklar ağır karakterli ise burada kumlama yapılır. Çim alanlarının sulaması, biçmesi, yabancı otların ayıklanması ve gübreleme işlemine devam edilmelidir. Çim alanlarının yıllık azot gereksiniminin yarısı Mayıs ayında karşılanır. Her metreküpe 30-40 gr amonyum sülfat içeren gübreler yeterlidir.

Bahçe toprağının gübrelenmesi nasıl yapılmalı ?

    Bahçemizin verimliliğini arttırmak için toprağı gübreleme çok önemlidir. Gübre toprağa, banda verme, serpme, üstten veya yandan gübreleme, püskürtme, damla sulama şekillerinden hangisi uygunsa o şekilde verilir. Gübre, bu yöntemlerden biri ile uygulanıyorsa, uygulamaya geçmeden önce, ne miktarda verileceğinin belirlenmesi önemli bir konudur. Gübrenin az veya fazla verilmesinin pek yararı olmayacağının da bilinmesi gerekir. En uygun gübre türüne ve miktarına karar verebilmek için, mutlaka ekilecek topraktan örnek alınmalı ve tahlil yaptırılmalıdır.   

Salyangoz ve sümüklü böcek ile mücadele nasıl olmalı ?

    Kışı dinlenerek geçirirler ve ilkbaharda faaliyete geçerler. Toprakta açmış oldukları 8-10 cm derinlikteki çukurlara 60-70 yumurta bırakırlar. Tarla ve bahçelerde kültür bitkilerinin yaprak, sürgün ve meyvelerini kemirerek zarar verirler. Kemirdikleri yaprakların yalnızca damarları kalmaktadır. Yurdumuzun çok sıcak bölgeleri dışında hemen her yerinde bulunmaktadırlar.

    Salyangoz ve sümüklü böcekler yazlık sebzelerde, fidanlarda, turunçgil ile birçok meyve ve orman ağaçlarında, buğday, arpa, tütün, patates, çilek ve süs bitkilerinde zararlı olurlar.

   En etkili yol ilaçla mücadeledir. Hazır ilaçlı yem, avuçta sıkıldığı zaman dağılmayacak kadar su ile ıslatılarak akşam üzeri salyangoz ve sümüklü böceklerin zararlı olduğu alanlara 2 metre ara ile kümeler halinde dağıtılır. İlaçlı yem kullanılmadan önce ilaçlanacak alan sulanırsa salyangoz ve sümüklü böceklerin daha çabuk bu alanlara gelmesi sağlanır.

 
Bahçemizde Eylül ayı bakımı ne yapmalıyız ?

    Begonya türleri (gazanya, sardunya, cam güzeli, çuha gibi) bitkilerin kış aylarında donma tehlikesi olduğundan saksılara alınmalıdırlar.  Çiçeğin toprak tüpünü dağıtmadan saksılara taşıyın. Saksının içini çiçekçilerden temin edeceğiniz toprakla doldurun.

    Saksıların üzerinde 1 cm sulama boşluğu bırakarak can suyunu verin. Soğuklar başlayana kadar saksıları dışarıda bahçede tutun. Soğuklar artınca, kışlık yerlerine taşıyın. Saksılı minyatür gülleri, sıcaklığın -4 derecenin altına düştüğü bir bölgede yaşıyorsanız, sıcaklığın hiçbir zaman 10 derecenin altına düşmediği sera ya da korunaklı yerlere almayı ihmal etmeyin.

    Glayöl gibi soğanlı çiçeklerin soğanlarını, yaprakları kuruyunca zedelemeden sökün. Soğanları, hafif nemli korunan talaş, perlit, yosun karışımlı torf ya da kum doldurulmuş sandıklar içine kökleri alta gelecek şekilde 6-7 cm derine gömün. Yazlık çiçeklerin tohumlarını toplayıp, çeşit ve cinsleri yazılmış küçük kese kağıtlarına koyun. Serin, gölge ve kuru bir yerde muhafaza edin.

    Gübreleme için son fırsat bu ayın ilk yarısıdır. Bu dönem dışında yapılan gübrelemelerde, (özellikle de yüksek azot oranlı olanlarda) bahçenizdeki ağaç, ağaççık, fidan, çalılar ve güller, kışa pişkin bitki dokusuyla girmeyeceği için, donmaya çok duyarlı hale gelirler. Unutmayın.

    Biraz pahalı olmalarına rağmen, organik gübreleri tercih ederseniz, ileride toprak tuzlanması ve dengesiz besin maddesi birikmesi sorunlarını yaşamazsınız.

    Gübreyi 5-6 cm geçmeyecek derinlikte verebilirsiniz. Özellikle azot çok derine giderse faydası azalır. İyi çiftlik gübrelerini kullanın.

    Bahçenizin bir köşesine, sonbahar sonu dökülecek yaprak ve bitki artıklarını toplamak için bidonlar yerleştirin. Bu artıklardan yağışla çürüyen, hijyenik bitki torfu elde edersiniz. İçine kireç tozu da ilave edebilirsiniz.

    Çamlarınız için özel çam gübresi ya da iğne yapraklı ağaçlar için hazırlanmış özel kutu gübreleri alın. Metrekareye bir çorba kaşığı hesabıyla, yalnızca çamların iz düşümü dairesi içine 8-10 cm genişlikte, gövdesi etrafına serpin ve toprakla karıştırıp sulayın. Ağaçlarınızdaki kuru dalları, gövde ya da kalın yan dalla birleşme noktasından çıkıntı bırakmadan kesip atın. Yara yerlerini aşı macunuyla kapatın.

 
Sonbaharda bahçemizin bakımı

    Dökülmeye başlayan yaprakları ve diğer sağlıklı bahçe artıklarını tırmıkla temizleyerek biriktirin. İlkbaharda bahçeniz için gereken torfu sağlayacak.

    Sonbahar yağmurlarıyla toprak tavını almaya başladı. Solmuş yaz çiçeklerinin bulunduğu tarhları temizleyin. Toprağı işleyip çapalama yaparak yeni dikimler için bahçenizi hazır duruma getirin.

    Çapalama yapmanın dışında sıcaktan sıkışmış toprağı bolca havalandırmayı unutmayın. Aksi halde çiçeğiniz gelişme gösteremez.

    Sonbaharda dikilecek bitkilerin yerlerini hazırlayın. Bu ay, çiçek tarhlarınıza ve boşalan saksılarınıza sonbahar çiçeklerini yerleştirmek için bulunmaz bir fırsat. Kışlık çiçek fidelerini ve ilkbaharda çiçek açan lale, çiğdem, nergiz gibi soğanlı bitkilerinizi de dikebilirsiniz.

    Eğer toprağınız besin maddesince fakirse organik gübre ya da besince zengin gübre takviyeleri yaparak toprağa yedirin. Toprağınız bahar aylarını verimli bir şekilde karşılar.

    Çim ekmek isteyenler için en uygun aydayız. Toprak sıcak olduğu için çimlenme kolay olacak. Ayrıca sonbahar yağmurlarından da yararlanacak. Mevcut olan çim alanlarınızda bozulmalar varsa onlara yama da yapabilirsiniz. Çimlerinizdeki yabani otları da temizlemeyi ihmal etmeyin.

    Ağustosta bitiremediğiniz budama işlerinize Eylül ortalarına kadar devam edebilirsiniz. Çiçeklenmesi tamamlanan bitkiler için de elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Gelecek yılın çiçek tomurcukları oluşmadan budamalarını tamamlamalısınız. Makasa gelmeyen bazı şekilli bitki türlerini form vermek için budayabilirsiniz.

    Sonbahar geldi, yağmurlar başladı diye bitkilerinizin suya ihtiyaçları olmadıklarını düşünmeyin sakın. Yağışlar yeterli gelmezse bitkileriniz ölür; bu nedenle sulamalarına dikkat edin.

 
Kış aylarında bahçemizin bakımı

  Kış aylarının gelmesiyle soğuk hava koşullarına uyum sağlayabilecek bitkiler kullanarak bahçenizin bir bölümüne kış bahçesi yapabilirsiniz.

     Kışın bahçenizi göz alıcı hale getirebilecek çiçekler; mevsimlik çuha çiçeği, hercai menekşesidir. Çuha çiçeği yarı gölgede yetişir, hercai menekşenin ise ışığı net alan bir yere dikilmesi gerekir. Bitkilerinize suyu toprağı kurudukça vermelisiniz. Çiçekli bitkilerinizin daha iyi beslenmesi için 15 günde bir fosforlu gübre kullanabilirisiniz.
     
     Kış aylarında meyve ağaçlarından sadece turunçgiller meyve verir. Armut, kiraz gibi yaprak döken ağaçlar, kışın meyve vermezler. Fakat yazın meyve verebilmeleri için periyodik bakıma ihtiyaçları vardır. Mandalina, portakal, greyfurt gibi turunçgillerden yeşil yapraklı oldukları için her mevsim meyve alınır. Bu arada turunçgillerin de toprağı kurudukça onları sulamalı ve 15 günde bir azotlu gübre vermelisiniz. Bu tür ağaçları çok soğuk iklimi olmayan İstanbul gibi şehirlerde bahçenizin kuytu bir yerine dikerek koruma sağlayabilirsiniz.
     
     Eğer soğuk iklimi olan bir bölgede yaşıyorsanız, meyve ağaçlarının üzerine delikli naylon sererek koruma altına alabilirsiniz.
    

 
 Bitki için hayat tohumla başlar. Ancak tohumun ekileceği bahçemizin bakımı ne kadar düzenli yapılırsa çiçeklerimiz, meyvelerimiz ve sebzelerimiz o kadar güzel ve verimli olacaklardır. Çiçek açmaları, meyve ve sebze vermelerini gördüğümüz an bizim mutlu anımız olacaktır.
Opencart site tasarım ve uyarlama Mehmet Ürgür tarafından Sitemi Yenile adına yapılmıştır.